Видове бои.

и други препарати за кожа.

Видове бои.

Мнениеот Kataka » 16 Яну 2015, 12:40

Здравейте, нов съм във форума и в занаята. Вчера ми пристигнаха първите инструменти, но ми остават още няколко неща да си набавя за да съм готов за работа. Та интересува ме какви бои се използват за кожата? В youtube изгледах доста клипа как се работи с кожа и ми направи впечатление, че 90% работят с една определена марка за бои и финиши. Тази марка не успях да я намеря в БГ и ми се вижда доста неудобно да поръчвам всичко през Ebay. Та за това питам какви видове боя използвате, на какви марки и от къде си ги набавяте. Всякаква допълнителна информация за бои, финиши и кондиционери ще е полезна. Благодаря предварително. :thumbup: :wave:
Kataka

Re: Видове бои.

Мнениеот kirilvm » 17 Яну 2015, 07:58

Аз ползвам спиртна чернилка, която купих май от "Баумакс" за някакви смешни пари. Иначе мажа с ленено масло и восък
Аз не съм мързелив, аз съм енергоспестяващ...
kirilvm

Мнениеот Kataka » 17 Яну 2015, 15:28

Благодаря за отговора. Тази чернилка я използваш за ръбовете, нали. А с какво боядисваш кожата?
Kataka

Мнениеот kirilvm » 17 Яну 2015, 16:39

Е кожата, де...
kirilvm

Мнениеот El Fuego » 17 Яну 2015, 20:03

Не си казал(а) каква кожа искаш да боядисваш.
У нас изборът е слаб, да не кажем направо никакъв. Всичко е внос.
Fiebing's, Eco-Flo, Tarrago, Kenda Farben и т.н.
Не е нужно непременно да купуваш през еВау.

Ако е за растително дъбена кожа - има бои и на спиртна, и на водна основа.
Ако си много закъсал(а), в някои случаи става и с байцове за дърво.

Лененото масло не е за обработка на кожа, освен ако не искаш тя да се втвърди, след като маслото полимеризира и изсъхне.
Пчелен или карнауба восък е ОК, обикновено в смес с животински мазнини.
Виж и мазилата за конски такъми.
То ест вещ природна: учен человек ученнаго люби и прост - простаго, и пиян - пияннаго.
Софроний Врачански (1739 - 1813)
Аватар
El Fuego

Мнениеот Kataka » 18 Яну 2015, 22:01

Като цяло за сега само тренирам върху стари колани и чанти :) В последствие ще си купувам кожа за проекти. И въпроса ми беше за това ако е светла кожата, с която работя, iи искам да и пред по-тъмен цвят, тогава с какви бои работите. Ама разбрах, трябва да се поръчват от нета като цяло. Иначе вчера си купих пчелен восък и съм доволен. Вече имам и един опит с една каишка за часовник ама само за да видя къде ще сбъркам :) Благодаря за отговорите. Дано форума да стане малко по-активен.
Kataka

Мнениеот kirilvm » 18 Яну 2015, 23:24

Вазелинът хем потъмнява кожата, хем я поддържа мека. Лененото масло потъмнява кожата и я прави твърда и водо(идиото)устойчива. Восъкът -също.
Само ленено масло:
Изображение
Изображение
Изображение

Ленено масло и восък+полиране с карнауба:
Изображение
Изображение

Спиртна чернилка с ленено масло:
Изображение
Изображение
Изображение
kirilvm

Мнениеот Miro » 21 Яну 2015, 12:43

Привет,
досега съм ползвал бои за кожа Fiebing's и Seiwa.
На Fiebing's съм ползвал на спиртна основа и "oil dyes" - май пак са на спиртна основа, но с добавки и определено са по-добри.
От Seiwa не останах особено доволен, май бяха на водна основа.
Всичките са за натурална растително дъбена кожа.
Има и вариант и да се ползват на вече боядисана кожа, но трябва първо да се свали/разпечата финиша за да може боята да попие по-добре.
Продават разни препарати за подготовка за пребоядисване, но честно казано и обикновен лакочистител ще ти свърши работа ;)
Досега съм купувал бои от този сайт: http://www.zelikovitz.com/
Имаше безплатна доставка за поръчки над 80 долара.
В ebay за шише боя Fiebing's за 8 долара искат 15 за доставка...
Ако някой знае от къде може да се поръча малко количество качествена боя с нормална цена за достава може да сподели :)
Аватар
Miro
Site Admin

Мнениеот El Fuego » 22 Яну 2015, 14:03

Аз си купих от tandyleather.eu.
Най-добре е, ако имаш Gold или Elite Membership, иначе трябва да следиш намаленията всеки месец.
То ест вещ природна: учен человек ученнаго люби и прост - простаго, и пиян - пияннаго.
Софроний Врачански (1739 - 1813)
Аватар
El Fuego

Мнениеот Kataka » 23 Яну 2015, 00:13

Благодаря много за инфото. Много ми помагате за да не се лутам из сайтове и форуми. За сега цветовете минават на заден план. Имам още доста други инструменти да си набавя, а ако си ги поръчам всички за 2 седмици, приятелката ми ще ме прати в мазето да спа с кожите си :) Вече сложих зад гърба си половин каишка за часовник и един ключодържател. Ама липсата на инструменти ме забавя за други проекти. Пък и на работа трябва да се ходи :) Намерих един БГ сайт за една от марките които споменахте по-горе http://www.zakrakata.com/grizha-za-obuv ... 25-ml.html в сайта има и по-големи ботилки на 115мл.
Kataka

Следваща

Назад към Бои, финиши, кондиционери